Конспект
уроку з обслуговуючої праці
Клас: 9 клас
Тема: «Поверхнево –
нашивні нелічильні техніки. Вишивання гладдю»
Мета:
Ø розширити
уяву про види гладі;
Ø розширити
уяву учнів про добір кольорів ниток для вишивання;
Ø навчити
розрізняти види вільної гладі;
Ø повторити
правила безпечної роботи та санітарно – гігієнічні вимоги щодо організації
робочого місця під час вишивання;
Ø ознайомити
з технологією вишивання двобічної гладі;
Ø повторити
прийоми перенесення малюнку на тканину;
Ø розвивати
художній смак, виховувати охайність під час виконання вишивальних робіт.
Тип уроку: вивчення нового
матеріалу з виконанням практичної роботи.
Вид уроку: комбінований.
Обладнання: зразки видів
вільної гладі, готові вироби, оздоблені гладдю (або ілюстрації із журналів ),
зразки тканин для вишивання, малюнків для вишивання двобічною гладдю, ниток,
кольорове коло (таблиця), мультимедійна презентація «Поверхнево – нашивні нелічильні
техніки. Вишивання гладдю» (Додаток).
Інструменти та матеріали: тканина,
нитки, голки, п’яльця,
ножиці, копіювальний папір, олівець.
Основні поняття: вільна
гладь (двобічна, художня, полтавська, біла), тональний та контрастний добір
ниток, холодна і тепла кольорова гама.
Література:
1.Ковальов Олександр. Декоративно-прикладне мистецтво
у школі. 1 – 7 клас: Навчальний посібник. – Суми: ВТД «Університетська книга»,
2006. – 144 с.; іл. 52 с.))
2.«Живописная
вышывка гладью». Основы майстерства, Санкт-Питербург 2007 г.
3. «Вышивка:
лучшие техники». Издательская группа «Контент» 2008 г.
Структура заняття:
І.Організаційний момент:
1) Слово вчителя
2 хв.
2) Виявлення відсутніх у
журналі
ІІ. Актуалізація опорних знань та
вмінь учні в:
3) Бесіда
3хв.
4) Гра «Я це знаю»
6 хв.
1.
Види вільної гладі 2
хв.
2.
Ознайомитись з цими видами гладі
детальніше мені допоможуть учениці, що підготували творчі завдання. 4хв.
3.
Добір матеріалів та інструментів для
вишивання 3хв.
4.
Кольорова гама у вишиванні різних видів
гладі 3хв.
5.
Технологія вишивання двобічного гладдю
(з практичним закріпленням)
12 хв.
IV. Закріплення
нових знань та вмінь учнів
Робота парами
5 хв.
V. Підсумки уроку 3
хв.
VІ. Домашнє
завдання 2 хв.
Хід уроку.
І. Організаційний момент:
1)
Слово вчителя: Добрий день сьогодні на уроці ми з
вами будемо вивчати тему «Поверхнево – нашивні
нелічильні техніки. Вишивання
гладдю».(Додаток 1)
Розширимо уяву про види гладі, поглибимо ваші знання про добір кольорів ниток для вишивання,
навчимося розрізняти види вільної гладі, ознайомити з технологією вишивання
двобічної гладі, повторити прийоми перенесення малюнку на тканину і обов’язково
згадаємо правила безпечної роботи та санітарно – гігієнічні вимоги щодо
організації робочого місця під час вишивання. Це урок допоможе розвивати
художній смак, виховувати охайність під час виконання вишивальних робіт. (Додаток
2).
Для підвищення працьовитості та гарного настрою хочу
прочитати вам віршик. (Додаток
3).
Вишивка - один з найулюбленіших і поширеніших видів народної творчості. Народні
майстри не тільки дотримуються традицій, але й використовують сучасні сюжети.
Вишиті рушники є необхідним атрибутом свят і обрядів. Вишиті картини і панно
також знайшли своє місце у сучасному інтер'єрі. (Додаток
4)
Вишивання
потребує особливого вміння і витонченого художнього смаку.
— Які вимоги до особистості
майстра висуває ця професія?
Майстер народної вишивки повинен
досконало володіти всіма техніками вишивання, правильно підбирати необхідні
матеріали (нитки, тканини), кольори. При створенні композицій для вишивок кожен
1 майстер прагне знайти нові художні рішення кольорів. Особливий
талант і майстерність виявляються при створенні орнаментів з урахуванням
давніх традицій певної місцевості. Для цього майстри копітко, іноді все
свідоме життя, збирають і вивчають перлини народної вишивки. У цьому
виявляється любов до свого краю, до народної творчості. Досягти вершин цієї
професії може людина, яка має такі риси характеру, як посидючість, акуратність,
уважність.
2)
Виявлення відсутніх у журналі
ІІ. Актуалізація опорних знань
3) Бесіда (Додаток 5).
1)
Що таке гладь у вишивці?
3)
Які тканини слід обирати для
вишивання лічильною гладдю?
4)
Поясніть, як правильно організувати
роботу під час вишивання (санітарно – гігієнічні вимоги)?
5)
Схарактеризуйте правила безпечної роботи
під час вишивання та поясніть доцільність їх виконання.
4) Гра «Я це знаю». Учитель об'єднує учнів у дві команди і видає їм дидактичні комплекти:
зразки швів, набори карток, на яких подано санітарно-гігієнічні вимоги і
правила безпечної роботи під час вишивання.
Команда 1
1) Із запропонованих зразків
виберіть лічильні й вільні шви. Свій вибір обґрунтуйте.
2)
Із запропонованого набору карток виберіть ті, на яких подано
санітарно-гігієнічні вимоги під час вишивання.
3) Які з розглянутих швів можна
застосовувати при створенні геометричних орнаментів? Свою відповідь
обґрунтуйте.
Команда 2
1)
Із запропонованих зразків виберіть однобічні і двобічні шви. Свій вибір
обґрунтуйте.
2) Із запропонованого набору карток
виберіть ті, на яких подано правила безпечної роботи під час вишивання.
3)
Які з розглянутих швів можна застосовувати при створенні рослинних
орнаментів? Свою відповідь обґрунтуйте.
Для оцінювання результатів гри вчитель може вибрати двох-трьох помічників
із найбільш компетентних учнів.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу:
1.
Види вільної гладі.
Розповідь учителя. Крім вже відомої вам лічильної гладі, існує
вільна, або мальована гладь, у якій стібки укладають за контуром малюнка,
нанесеного на тканину. Вільною гладдю виконують рослинні та зооморфні
орнаменти. Вільна гладь буває декількох видів.
Види
вільної гладі
Двобічна Художня Полтавська Біла
(На дошці або на
мультимедійному екрані накреслена схема, яку учні записують у свої зошити).
Кожен вид вільної гладі призначений для
вишивання узорів, що розрізняються за розмірами, зовнішнім виглядом, кольоровою
гамою. Стібки гладі мають щільно прилягати один до одного, щоб не було видно
фону тканини, інакше вишитий візерунок матиме не охайний вигляд.
2. Ознайомитись з цими видами гладі
детальніше мені допоможуть учениці, що підготували творчі завдання.
1
учениця - «Двобічна гладь»
2
учениця - «Художня гладь» (Додаток
8)
3
учениця - «Полтавська гладь»
4
учениця - «Біла гладь». (Додаток 9)
5
учениця - «Прорізна гладь»
6 учениця - «Вільна гладь» (Додаток 10)
Розповідь учителя. Асортимент тканин, що застосовуються для
вишивання вільною гладдю, дуже широкий. Вишивати можна практично на будь – якій
тканині. (Супроводжується демонстрацією зразків тканин). Для вишивок за
малюнком застосовують матеріали з гладкою поверхнею, на які орнамент переносять
через кальку контурним швом «уперед голку» нитками іншого кольору (метод
прошивання) або через копіювальний папір штриховою лінією.
Тканину для вишивання обирають залежно від виробу.
Жіночі блузки, хусточки, чоловічі сорочки, дитячий одяг шиють з маркізету,
шовку, шифону, напівлляних та синтетичних тканин.
Для скатертин, рушників, пано, постільної
білизни використовують лляні та бавовняні тканини.
Також відповідно до тканини обирають нитки для вишивання.
Для вишивання на тонких шовкових тканинах використовують муліне (в одну
нитку) або шовкові нитки.
Муліне в дві – три нитки і тонка шерстяна нитка (акрил) використовуються
при вишиванні на тонкій шерстяній тканини, шовковому полотні та іншому.
Під час вишивання вільного гладдю
бажано тканину закріпити у п’яльця та мати гостру голку з довгим вушком.
(супроводжується демонстрацією матеріалів)
Розповідь учителя. Кольорове
сполучення у вишивці може бути контрастним або тональним. Якщо візерунки
вишивок виконані білими, червоними, чорними та синіми нитками – це контрастне
кольорове сполучення. (Демонстрація виробів, прикрашених вишивками з таким
кольорове сполученням).
Гарно виглядає візерунок, виконаний в тональному доборі кольорів ниток.
Тональне кольорове сполучення – це підбір ниток від світлого до темного тону
(напр., рожевий, світло-червоний, темно – червоний, пурпурний або світло –
жовтий, темно – жовтий, оранжевий та інші).
Учитель нагадує учням про теплу та холодну кольорові гами.
- Які кольори відносять до кожної з кольорових гам?
Учитель робить висновок, що до теплої кольорової гами відносяться золотисте
– жовті, оранжеві, червоні кольори, а також зелені, коричневі, бордові з
відтінками, тобто жовте – зелені, помаранчово – коричневі, бордова – червоні та
інші.
До холодної гами відносяться голубі,сині, фіолетові кольори, а також
голубо – зелені, коричневі – сині, бордова – фіолетові.
Розповідь учителя. Двобічною гладдю вишивають візерунки з
невеличкими квітками та листками, тому що стібки гладі роблять довжиною не
більше 1 см. Малюнок переводять на
тканину за допомогою копіювального паперу або методом прошивання. Стібки гладі треба накладати так: вишити дрібні
листочки косою гладдю, а ягідки – прямою.
В більших елементах стібки гладі розташовують по формі узору: в пелюстках
квіток – від краю до центра, в листочках – від краю до середини, у напрямі
жилок. Інколи контур листка зашивають не повністю. Елементи узорів можна
вишивати нитками одного або декількох кольорів.
( Учитель демонструє виконання шва графічно на дошці, а потім на
тренувальному планшеті). Учні
замальовують в зошит «графічне виконання
шва «двобічна гладь» та переходять до практичної роботи.
6.
Практична
робота: Виконання
візерунка двобічною гладдю. Інструменти
та матеріали: тканина,
нитки, п’яльця,
голка, ножиці. (Додаток 14)
Послідовність
виконання. (робота виконуються за інструкційною картою). (Додаток 15) Учитель
пропонує учням самостійно оцінити якість роботи за наступними критеріями: гладь виконана
правильно, якщо лицьовий та виворітний боки роботи виглядають однаково.
3.
Учитель в ході роботи контролює
виконання учнями правил безпечної роботи, санітарно – гігієнічних вимог, технології виконання двобічної гладі. (Додаток
16, Додаток 17)
IV. Закріплення нових
знань та вмінь учнів:
Робота парами.
Учні здійснюють
взаємоконтроль якості виконаної роботи, коментуючи помилки.
V. Підсумки уроку:
Учитель відмічає кращі роботи, аналізує помилки, оцінює результати
практичної роботи.
VІ. Домашнє завдання:
1.
Підготувати інструменти для практичної роботи.
2.
Опрацювати додаткову літературу з теми:
Поверхнево – нашивні нелічильні техніки. Вишивання гладдю. (Додаток 18)
Комментариев нет:
Отправить комментарий